Tynkowanie ścian wewnętrznych to jeden z kluczowych etapów prac wykończeniowych w budynkach. Tynki wewnętrzne pozwalają nie tylko na estetyczne wykończenie powierzchni. Mają także wpływ na komfort użytkowania. Ich podstawowe zadania to wyrównanie, wygładzanie i zabezpieczanie powierzchni ścian i sufitów, ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, stworzenie odpowiedniego podłoża pod malowanie, tapetowanie lub inne rodzaje wykończenia.
Tynki wewnętrzne stosowane są od wieków. W ostatnich latach zmieniły się jednak zdecydowanie sposób i jakość ich wykonywania. Ze względu na szybkość aplikacji, królują obecnie tynki nakładane maszynowo. W tej grupie dominują dwa rodzaje tynków wewnętrznych: tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne. Każdy z nich posiada określone właściwości i z tego względu jego wybór może być optymalnie dostosowany do specyfiki pomieszczenia.
Tynki gipsowe to tynki jednowarstwowe. Charakteryzuje je szybkość wykonania i gładka powierzchnia. Ze względu na właściwości spoiw gipsowych, wspomagają utrzymywanie optymalnej wilgotność w pomieszczeniach. Przy odpowiedniej jakości wykonania, pozwalają uzyskać bardzo gładkie powierzchnie, zbliżone wyglądem i estetyką do powierzchni wykańczanych gładziami.
Tynki cementowo-wapienne zapewniają większą wytrzymałość i odporność mechaniczną. Ze względu na zasadowy odczyn spoiw: cementu i wapna, w naturalny sposób chronią ściany przed korozją biologiczną. Z tego powodu, doskonale nadają się do tynkowania pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki czy baseny. Wysoka wytrzymałość pozwala na tynkowanie pomieszczeń narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. ścian klatek schodowych, magazynów i pomieszczeń produkcyjnych. Tynki cementowo-wapienne o wyższych parametrach wytrzymałościowych (kategoria CS III i CS IV) zalecane są natomiast jako podłoża od okładziny ceramiczne i gresowe. Nowoczesne, drobnoziarniste tynki wapienno-cementowo wybierane są często przez wymagających inwestorów jako najwyższej jakości wykończenie ścian w apartamentach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej.